Všetko o štýle IPA

IPA (India Pale Ale) je druh piva, ktorý sa vyvinul v Británii v 18. storočí. Pôvodne bolo určené na export do Indie, kde britskí obchodníci a vojaci túžili po svojom obľúbenom pive, ale kvôli dlhej plavbe a vysokým teplotám počas cesty sa pivo kazilo. Aby sa tomu zabránilo, pivovarníci zvýšili obsah chmeľového lupulínu a alkoholu v pive, čo viedlo k vzniku IPA s vyšším obsahom horkosti, silnejšej chuti a väčším obsahom alkoholu.

Dnes sa IPA považuje za jeden z najpopulárnejších druhov piva po celom svete a vyznačuje sa vysokým obsahom horkosti, vyšším obsahom alkoholu a silnejšou chuťou ako bežné svetlé pivo. Existujú rôzne druhy IPA, ako sú napríklad West Coast IPA, New England IPA alebo Double IPA, každý s iným charakterom chuti a vôní.

Okrem klasickej IPA existujú aj ďalšie varianty, ktoré sa od seba líšia napríklad použitými chmeľmi, sladovými receptúrami alebo postupmi výroby. Medzi tieto varianty patria napríklad:

Session IPA - IPA s nižším obsahom alkoholu, ktorú je možné piť dlhšiu dobu (tzv. "session")
Black IPA - tmavšia verzia IPA s väčším podielom tmavých sladov, ktoré jej dávajú charakteristickú tmavú farbu a chuť kávy alebo čokolády
Belgian IPA - verzia IPA s belgickými kvasnicami, ktoré dodávajú pivu charakteristickú ovocnú chuť a arómu
Sour IPA - kombinácia IPA s kyslými pivami, ktoré dodávajú pivu kyslú chuť a arómu
Brut IPA - IPA s veľmi nízkym zvyškovým cukrom a teda veľmi suchá, čo vytvára ľahké a osviežujúce pivo
Každý pivovar môže mať svoj vlastný recept a postup výroby IPA, takže existuje celý rad variantov a kombinácií, ktoré môžu mať odlišné charakteristiky chuti, vône a vzhľadu.